Jinekomasti Nedir?

Jinekomasti erkeklerde görülen, latince karşılığı ‘’kadın tipi meme’’ anlamına gelen bir tanımdır. Erkeklerde bazen tek memede görülebilen ama genellikle iki taraflı olan, sosyal hayatı ve kıyafet seçimi gibi davranışları olumsuz anlamda etkileyen bir durumdur.

Jinekomasti Nedenleri

Birden fazla sebebi olabilir. Başlıca sebepleri arasında hormonal bozukluklar, kullanılan ilaçlar, fazla kilo alıp vermek ya da kilolu olmak, spor yapılırken kullanılan steroidler, genetik yatkınlık olabilir.

Jinekomasti Tipleri

Fazla yağlanma ile yağ dokusunun kaynaklı olduğu meme büyümesinin yanı sıra meme dokusu kaynaklı da olabilir. Hastalar incelediğinde özellikle iki tipin de karışımının görüldüğü jinekomastiler diğerlerine göre daha fazladır. Bunlar ‘’miks tip jinekomasti’’ olarak tanımlanmaktadır.

Jinekomasti Tedavisi

Jinekomastinin zamanı tedavisinin planlanması açısından büyük önem taşımaktadır. Kullanılan hormonal ilaçlara bağlı bir jinekomasti varsa ilaç tedavisinden olumlu sonuçlar alınabilmektedir. Erişkinlerde cerrahi yöntemlerin gerekli görüldüğü tedaviler ise meme içindeki dokunun meme ya da yağ dokusu olup olmadığına göre planlanır. Sadece yağ dokusu ile bir büyüme varsa liposuction işlemi yeterli olacaktır. Ancak büyük oranda miks tip jinekomasti dediğimiz meme ve yağ dokusu karışımı bir büyüme varsa liposuction yetersiz kalacaktır. Meme dokusunun çıkarılmasını sağlayan özel kanüller ve tekniklerle 0.5 cm’lik deliklerden tedavi planlanabilir. Hastaların ameliyattan sonra doktorları tarafından verilen korseyi çok kısa bir süre daha giymesi gerekebilir. Uygun tıbbi koşullarda, hijyenik ortamlarda yapılması tavsiye edilir. Daha detaylı bilgi almak için medikal asistanımıza ulaşabilirsiniz.

Jinekomasti Fiyatları

Jinekomasti ameliyatının fiyatını belirleyen bir kaç etken vardır. Cerrahınızın işlemi uygulayacağı ortam, kullanılacak malzeme ve jinekomastinizin ne seviyede olduğu fiyatı belirleyen etkenlerdendir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

annelik-estetigi
Annelik Estetiği

Ülkemizde sağlık turizmi başlığı altında estetik operasyonlar önem kazanmıştır.…

Devamını Oku
bacak-germe
Bacak Germe

Bacak germe ameliyatımız genel anestezi ile yapılmakta ve 1-3 saat arasında süren b…

Devamını Oku
karin-germe
Karın Germe

Karın germe ameliyatı, genel anestezi altında yaklaşık 2 saat süren bir ameliyattır.…

Devamını Oku