Yüz Germe Ameliyatları

Yüz germe operasyonları estetik operasyonmuş gibi algılansa da aslında zaman zaman tıbbi endikasyonlar ile de yapılmaktadır. Yaygın olarak estetik kaygılarla yapılan yüz germe operasyonlarını, günümüzde artık sadece kadınların tercih ettiğinden söz edemeyiz.

Çağımız erkekleri arasında da oldukça rağbet gören yüz germe işlemleri çoklukla belirli bir yaş sonrasında yüzde baş gösteren deri gevşemeleri ve sarkmalarını toparlamak için tercih edilir.Yüz germe operasyonları estetik operasyonmuş gibi algılansa da aslında zaman zaman tıbbi endikasyonlar ile de yapılmaktadır. Yaygın olarak estetik kaygılarla yapılan yüz germe operasyonlarını, günümüzde artık sadece kadınların tercih ettiğinden söz edemeyiz. Çağımız erkekleri arasında da oldukça rağbet gören yüz germe işlemleri çoklukla belirli bir yaş sonrasında yüzde baş gösteren deri gevşemeleri ve sarkmalarını toparlamak için tercih edilir. Yüz germe operasyonları için belli bir yaş aralığından bahsetmek çokta mümkün değildir. Lakin günümüzde özellikle kilo verdirici operasyonlar sonrası hastalar yüz gerdirme operasyonlarını tercih ederler.

Yüz germe ameliyatı nasıl yapılır?

Yüz germe bandı ve yüz germe amacıyla ameliyatsız, enjeksiyonla yapılan işlemler haricinde ameliyatla yüz germe işlemi de mümkündür. Kişinin mecburiyet ve / veya estetik hoşnutsuzluk sebebiyle başvurması halinde, uzman hekim tarafından yapılan muayene sonucunda deride gevşeme, sarkma tarzında deformasyonlar tespit edilmişse bu sorunları yüz germe ameliyatı ile gidermek de çok da zor değildir.

Gelişen teknolojiyle birlikte gerek bu tür operasyonların maliyetlerinin düşmesi gerekse ameliyat ve sonrası sürecinin hız kazanmış olması bu yöndeki tercihleri arttırmaktadır. Ameliyat planlaması yapılırken öncelikle hastanın gençlik fotoğraflarına bakılarak yaşlanmanın nasıl gerçekleştiği, yüzün nerelerinde ve ne yönde deformasyon oluştuğu tespit edilir.

Ameliyatsız Yüz Germe Mümkün Müdür?

Ameliyatsız yüz germe denilince akla sadece yüz bantları gelmemelidir. “Non-invaziv” yani hastaya çok fazla girişim gerektirmeden yapılan yöntemler olarak da anılan botoks, dolgu, lazer, hücresel tedavi gibi ameliyatsız yüz germe işlemleri de seçenekler arasında bulunur.  Lakin standart tıbbi gereksinimlere sahip olmadan yapılan işlemlerin enfeksiyon, alerji gibi ciddi sorunlar ortaya çıkardığı da akılda tutulması gereken bir gerçektir. Ve yine hatırda tutulması gereken bir husus da botoks, lazer, hücresel tedavi gibi uygulamalardan kalıcı sonuçlar beklenmemesi gerektiğidir. Bu uygulamaların 6 ay ya da 1 sene gibi bir etkinliği mevcuttur. Bu süreden sonra etkinlik giderek azalarak kaybolur ve işlemin tekrarı gerekebilir.

Yüz germe ameliyatı kalıcılık süresi ne kadardır?

Doğru bir planlama ile yapılan yüz germe ameliyatı ile hastanın yüzünde 5 ila 10 yıl arasında bir gençleştirme sonucu elde etmek son derece olasıdır. Tecrübeli cerrahi ekip ile yapılacak bu tür ameliyatların etkilerinin kalıcılığı ise yüz germe bandı ve diğer yöntemlere göre ise kesinlikle daha uzundur. 
 
Normal şartlar altında bu kalıcılık süresini 10 yıl olarak telaffuz etmek mümkün olmakla birlikte sürenin esas belirleyicisinin, kişinin yaşam koşulları olduğunun altını çizmekte fayda var.
 

Aşırı sigara ve alkol tüketimi, stresli bir yaşam tarzı, uykusuzluk, spor ve egzersizden uzak durma, yetersiz ve sorunlu yeme-içme alışkanlıkları ve belki de hepsinden önemlisi olan güneş hasarlarına karşı önlem almamak gibi faktörler 10 yıllık kalıcılık süresini kısaltabilir. 

 

 

Yüz Germe Ameliyatı Sonrası Süreç Nasıl İşler?

Ameliyat sonrası hastanede kalma süresi genellikle bir iki gün olarak gerçekleşirken; bu süre sonunda taburcu olan hasta doğrudan günlük yaşantısına dönebilir. Şayet yüzde oluşmuş morluk ya da ödem var ise, 48 ila 72 saat aralığında şişliklerin inmeye başlaması ve ödemin ortadan kalkmaya başlamasından söz etmek mümkündür.

7 ila 10 gün sonrasında ise hasta artık işine dönebilecek hale gelecektir. Yapılan ameliyatın tam anlamıyla sonuca ulaşması ve yüzün doğal haline kavuşması için ise 1,5-2 aylık bir bekleme süresine ihtiyaç duyulur.

Detaylı bilgi için, medical asistanlarımızdan ücretsiz bilgi ve destek alabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

annelik-estetigi
Annelik Estetiği

Ülkemizde sağlık turizmi başlığı altında estetik operasyonlar önem kazanmıştır.…

Devamını Oku
karin-germe
Karın Germe

Karın germe ameliyatı, genel anestezi altında yaklaşık 2 saat süren bir ameliyattır.…

Devamını Oku