Karın Germe

Karın germe ameliyatı, genel anestezi altında yaklaşık 2 saat süren bir ameliyattır. Karın dokusunda aşırı yağlanma ve kas yırtıklarına bağlı fıtıklaşma mevcut hastalarda ameliyat süresi biraz daha uzayabilmektedir. Ameliyat sonrası karın içindeki kirli kanı çeken drenler yerleştirilip, karın germe korsesini takıyoruz. Hastane kalış süremiz 1 gündür. Ameliyatın ertesi günü, hasta ilk kontrollerinden sonra evine gidebilir.

Karın germe ameliyatı teknikleri; deri ve deri altı yağ dokusunu sarkıklık derecesine göre karar verilecek olan iki yöntem ile gerçekleştirilir. Bunlardan mini karın germe; göbek üstünde deri ve doku fazlalığı olmayıp sadece göbek altı bölgesinde hafif bir deri ve yağ doku fazlalığı olan hastalara uygulanır.

Klasik karın germe de ise göbek altı ve göbek üstü bölgede sarkıklık ve deri fazlalığı mevcuttur. Gevşemiş olan karın kasları içeriye katlanarak dikişler yardımı ile daraltılır. Göbek deliği, karında geriye kalan deriden yeni açılan bir delikten çıkarılarak yeni yerine oturtulur.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası

Karın germe ameliyatı sonrası karın kaslarını sıkılaştırmak için kullandığımız dikişlere bağlı, dokudaki şişkinlik ve gerilmesine bağlı ortalama 3 gün yoğun bir ağrı hissedilmesi olağandır. Fakat bu ağrı 3. günden sonra giderek azalmakta ve yaklaşık 1. haftada tamamen geçmektedir.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası İyileşme

Karın germe ameliyatı sonrası karın dokusunda morluk ve şişlikler yaklaşık 15 gün boyunca devam edecektir. Bu şişliklerin ve morlukların giderilmesi için krem öneriyoruz ve en az 6 hafta boyunca karın korsemizi çıkarmamanızı söylüyoruz. Karın içerisindeki kirli kanı çeken drenleri ameliyat sonrası 3. veya 5. günde çıkarıyoruz. Dren çıkarıldıktan sonra duş almaya izin veriyoruz. Ameliyat sonrası, yaklaşık 15 gün boyunca karın kaslarına yerleştirilen, kaslardaki sıkılığı sağlayan dikişlerin atmaması için hafif öne eğik şekilde yürümenizi öneriyoruz.Karın kaslarınızı zorlayacak egzersizlerden en az 2 ay boyunca uzak kalınmalı, fakat ağır tempolu olmayan egzersiz ve yürüyüşlerin yapılması da kan dolaşımı ve iyileşme sürecinizi arttıracaktır. Bikini ve külot çizgisi altında kalan yaklaşık 8-10 cm boyundaki izler 6. aydan sonra kırmızı olan rengini kaybedip, çatlak izi şeklinde kalacaktır.

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

annelik-estetigi
Annelik Estetiği

Ülkemizde sağlık turizmi başlığı altında estetik operasyonlar önem kazanmıştır.…

Devamını Oku
tamponsuz-rinoplasti
Tamponsuz Rinoplasti

Estetik operasyonları arasında en çok uygulanan burun estetiği olmaktadır.…

Devamını Oku